ČSMS neuspěl, český motocyklový sport bude dál zastupovat Autoklub

04.12.2011 18:07

Český motocyklový sport bude na mezinárodním poli i nadále zastupovat Autoklub České republiky.


Kongres Mezinárodní motocyklové federace (FIM) totiž na svém dnešním jednání v Estorilu nakonec vůbec neřešil žádost nově vzniklého Českého svazu motocyklového sportu (ČSMS), který chtěl AČR ve federaci nahradit a měl i podporu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše.

"Byla ustanovena permanentní skupina, která má v příštím roce ověřovat možné problémy v jednotlivých zemích. Nejedná se jen o Českou republiku, ale například i o Kanadu nebo Egypt," řekl ČTK prezident AČR Roman Ječmínek.

Vrcholný představitel ČSMS Karel Abraham starší ale nesouhlasí s jeho výkladem, že FIM situaci neřešila a tudíž ponechala národní autoritu Autoklubu. "FIM se rozhodla, že sem pošle skupinu, která vše prověří a následně rozhodne," řekl ČTK Abraham.

V oficiálním prohlášení dokonce ČSMS uvedl, že komise by se při své návštěvě měla ujistit, že rozhodnutí ministerstva školství převést sportovní autoritu je platné.

Spory o zastoupení Česka ve FIM odstartoval právě ministr Dobeš. Vedení FIM zaslal dopis, v němž mu sdělil, že Česko bude v této organizaci nově zastupovat ČSMS, reprezentovaná majoritním vlastníkem brněnského Masarykova okruhu Abrahamem starším.

Představitelé AČR však s tímto krokem od začátku nesouhlasí a tvrdí, že Dobeš nemá pravomoc určovat držitele národní autority. Ječmínek také ve čtvrtek řekl, že se Autoklub obrátil na Ústavní soud, neboť podle jeho názoru ministr porušil ústavu i Listinu práv a svobod. Autoklub jako držitel takzvané národní autority je ve vztahu k FIM například zodpovědný za pořádání mezinárodních akcí na českém území nebo udělování licencí pro závodníky. "Na kongresu nebyla jakkoliv zpochybněna role a afilace Autoklubu České republiky," podotkl Ječmínek.

Ke změně držitele autority by teoreticky mohlo dojít až na dalším valném shromáždění FIM, které se uskuteční příští rok na podzim v Polsku. Podle vyjádření Abrahama se tak může stát i bez schválení vrcholného orgánu federace, což ale není běžný postup.

 

 

Diskusní téma: ČSMS neuspěl, český motocyklový sport bude dál zastupovat Autoklub

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek