Enduro trénink a názor opravdového Hobby jezdce.

28.02.2012 12:36

  Trénink je hrozně důležitá věc. Posiluje nejen tělo, ale i ducha. V mém případě, jakožto hobby jezdce, mě totiž takový enduro trénink dokáže na několik hodin oprostit od všech starostí běžného života.

 

  Tak například nedělní trénink. Od deseti dopoledne do pěti hodin odpoledne jsem řešil jen tři zásadní, moc důležité otázky – jestli TO vyjedu, jestli TO sjedu a jestli se vyčůrám. Právě ta třetí věc se nakonec ukázala, jako nejproblémovější. V průběhu vyjížďky totiž byla taková zima a já byl tak promoklý, že mi ta moje scvrklá chlouba ani nepřesáhla přes okraj zipu u kalhot a hrozilo, že si do nich načůrám.

  Ale přesto trénink stál za to. I přes zimu, sněžení a bůh ví co ještě, jsem si vyzkoušel nové výjezdy, které jsem vesměs „dal“, nové sjezdy, které jsem dal (dolů to jde vždycky líp) a nádherné enduro úseky. Jen jsem si potvrdil to, co mi říkal můj kamarád, který celý svůj život, dlouhý 44 let, vyznává cestovní endura: „Konečně sis pořídil pořádnou motorku, s ní teprve poznáš tu pravou svobodu.“ Má pravdu ten chlapec. Tato pravda byla navíc okořeněna i skvělou partou lidí, se kterými jsem mohl trénovat. Nebyly rozdíly. Někdo jel na čtyřtaktu, někdo na stroji s dvoudobým motorem. Někdo na enduru, jiný zase na čistokrevném motokrosu. Někdo je skvělým jezdcem, někdo zase horším. Vlastně všichni byli lepší než já. Ale nikdo nedělal rozdíly. Jeli jsme všichni dohromady a vždycky jsme na sebe čekali. Když se někomu něco rozbilo – a nutno přiznat, že se na mé Husqvarně neobjevila žádná závada, na rozdíl od ostatních - tak jsme mu to pomohli opravit. Někdo měl nářadí, někdo měl náhradní šroubky, někdo měl dobrou radu a já měl vždycky hubu plnou keců.

  Všichni jsme ale sdíleli společné zážitky a bylo lhostejné, kdo jakou má licenci. Přitom právě to bylo první téma, které jsme před odjezdem na tak skvělý trénink, řešili. Ale proč?!

  Mám si udělat licenci ČSMS nebo AČR. Když si udělám licenci ČSMS, AČR to zjistí a nebudu moci jet jejich závody. Když to udělám naopak, budu se muset na závody pod taktovkou ČSMS přihlašovat pod pseudonymem? Pro jedny závody budu Honďák, pro ty druhé třeba Bedřich Trávníček. Pro jistotu si ještě koupím jednu motorku a vyměním ženu… Je to trochu schizofrenní situace, která se mě donedávna vlastně ani netýkala, protože si žádnou licenci dělat nechci. Týkat se mě ale začala v neděli, na začátku té skvělé vyjížďky, kdy jsem si poprvé uvědomil, že si musím pořídit jednorázové pleny, díky nimž budu moci jezdit i v třeskutých mrazech.

  Na motorce totiž zahazuji všechny problémy všedního světa. Užívám si jich totiž dost v rámci své práce. Motorka je tak pro mne místo, kde řeším jen příjemné problémy. Jednoduše řečeno „Easy Rider“. Dvojnásob to platí u endura. Tady totiž neplatí žádné limity. O to víc mi vadí, když je někdo začíná tvořit. Navíc jsou úplně zbytečné.

  Jednou jsem vstoupil do motorkářského klubu. Žádné „MC“, prostě jen klub asi dvaceti lidí, kteří jezdili společně, tak proč si nezaložit klub. Jezdit pod jednou vlajkou. Žádná pravidla. Pravidla se ale vynořila velmi záhy. Možná jen několik týdnů nejvýše pár měsíců od vzniku. On si začal říkat prezident klubu – protože prý musí, navenek. Pak jmenoval viceprezidenta, pokladníka, tajemníka a už jsme měli „čekatele“. O penězích se zatím jen mluvilo. Zda se pak i něco dávalo do společné kasy už nevím. Členství v klubu jsem totiž ukončil velmi rázně. Po té, co mi bylo vyčteno, že jsem se vlastně nedovolil jet sám na motosraz, jsem strhl vlajku ze zadního blatníku své motorky, otevřel nádrž, vlajku tam strčil a šel s ní do výčepu. Už ani nevím, co jsem před obrovským publikem řval na prezidenta, ale ten plamen mám před očima doteď.

  Když se dnes někdo na motorkářském srazu začne bavit o motoklubech „emsíčkářích“, bojůvkách a rozbrojích mezi nimi, jdu si sednout k vedlejšímu stolu.

  Jenže když jedu na Bezstarostnou jízdu na enduru, kdy se na začátku řeší problematika licencí, je to pro mne horší, než teploty okolo nuly a husté sněžení. Počasí totiž ovlivnit nemůžeme, ale licence a pseudoboje o vládu nad motocyklovým sportem ano.

  Nepochybuji o tom, že všichni, kdo s motocyklovým sportem pracují, mají ušlechtilé myšlenky, ale přeci jen tu jde o peníze a ty je vždy více či méně pokřivují. A ty peníze jdou z různých zdrojů. Jedním z nich jsou i kapsy jezdců, profíků, i hobby riderů. Nejsem si ale jistý, zda si tyto organizace naše peníze zaslouží. Sezóna už začíná a stále není jasné, která ta licence bude platná nebo která bude výhodnější. Co ale takhle slovenská licence nebo německá… A co třeba žádná. Přeci, když se budu chtít svézt na nějakém závodě, tak každý rozumný pořadatel bude rád za tu korunu, kterou mu přinesu. A já mu ji přinesu rád. Vím totiž, komu ji dávám a rovnou vidím, co za tu korunu pro mne udělal. Hlavně si ze mě nedělá dobrý den. Neslibuje, nehádá se o mě a beze mě s jiným pořadatelem. Prostě chce ode mě korunu a za to mi dává připravenou trať a zázemí. A jen já se rozhodnu, jestli pojedu nebo ne. Tak proč řešit jakou licenci a kde a kdy si ji mám udělat? Trochu mi to připomíná Ameriku v době, kdy černoši byli sice svobodní, ale v autobusech měli vyhrazená místa v zadní části. Sedadla vpředu byla pouze pro bělochy.

  Těším se na další trénink. Na tu volnost, nespoutanost, svobodu a snůšku keců od svých kamarádů, kteří mi opět budou tvrdit, že jezdím na sekačce na trávu a že když chci vyjet nějaký kopec, musím přidat plyn a neřešit voloviny…

Honza "Honďák" D.

Diskusní téma: Enduro trénink a názor opravdového Hobby jezdce.

Datum: 29.02.2012

Vložil: Honza Hochmann

Titulek: trenink

A jake jsou tedy podminky, kdyz s vama budu chtit vyrazit na vyjizdku? Moc rad bych mel taky takove fajn kamarady, jako mas ty....

Datum: 29.02.2012

Vložil: Honďák

Titulek: Re: trenink

Honzíku, vždyť mi na Tebe čekáme. To ty se nás tak nějak straníš. Přitom nám nemusíš ukazovat všechny své fígle :o))) A vůbec, už máš motocykl?

Datum: 29.02.2012

Vložil: Honza Hochmann

Titulek: Re: Re: trenink

Motocykl jiz mam, ale vyjel jsem na nem jen jednou a po dvou mesicich absence v sedle jsem z toho tak trochu v rozpacich a hledam se. Tak prave proto potrebuji nejakou pravou partu kamaradu, kteri se me nebudou posmivat, nebudou si me dobirat, aby se mi alespon drobet zvedlo me sebevedomi a vice si dovolil.... :-)

Datum: 29.02.2012

Vložil: Honďák

Titulek: Re: Re: Re: trenink

Tak to jsme ta pravá parta, jednoznačně...

Datum: 29.02.2012

Vložil: Honza Hochmann

Titulek: Re: Re: Re: Re: trenink

Jeeee, tak to se uz moooc tesim..... :-)

Datum: 28.02.2012

Vložil: Jirka

Titulek: trénink

Škoda že není čas na posilování ani na trénink a jede se rovnou na závod! =//

Přidat nový příspěvek